Porady

Rekuperator – jak to jest zrobione?

Centrale wentylacyjne przystosowane na potrzeby budownictwa jednorodzinnego zapewniają stałą wymianę powietrza wraz z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Na rynku mamy dostępne kilka rodzai i modeli rekuperatorów. Różnią się przede wszystkim wymiennikami, jakością i standardem wykonania. Jednak wszystkie składają się z następujących elementów:

Wymiennik Ciepła

To tu powietrze wywiewane z budynku mija się z powietrzem nawiewanym, któremu przekazuje ciepło. Może mieć konstrukcje przeciwprądowa, krzyżową, obrotową. Pamiętajmy by, wykazywał on dużą sprawność odzysku ciepła.

Obudowa

Dobre rekuperatory cechuje solidną obudową z izolacją, która ogranicza straty ciepła z urządzenia oraz izoluje akustycznie.

Filtry

Znajdują się one przy wentylatorze wywiewnym i nawiewnym, zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia i pozwalają się nam cieszyć czystym i zdrowym powietrzem w pomieszczeniach.

Wentylatory

Wywiewny oraz nawiewny, są odpowiedzialne za ruch powietrza, wyróżniamy dwa typy na prąd zmienny oraz stały, te drugie uważane są za bardziej energooszczędne.

Sterownik

Umożliwia nam pełną kontrolę nad funkcjonowaniem systemu. Realizuje zadany program – ilość przepływającego powietrza, temperaturę, w niektórych przypadkach wilgotność, oraz kontrola stanu filtrów.

Pozostałe podzespoły takie jak by-pass, nagrzewnica, czy systemy antyzamrożeniowe, czujniki temperatury, czujnik zabrudzenia filtrów mają za zadanie usprawnić pracę urządzenia oraz kontrole nad systemem rekuperacji.

Umów spotkanie