Porady

Czy klimatyzacja szkodzi?

Szkodliwość klimatyzacji?

Czy klimatyzacja szkodzi? Klimatyzacja w domu, w pracy, w samochodzie w ostatnich latach jest już nie tylko środkiem do utrzymaniu komfortowego klimatu. W obecnych czasach klimatyzacja stała się po prostu niezbędna. W swym podstawowym działaniu ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Jednak w procesie chłodzenia w klimatyzatorze odkłada się spora ilość wilgoci, która sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów, natomiast wypływające z jednostki  przesuszone powietrze może negatywnie oddziaływać na nasz naskórek.

Czy klimatyzacja szkodzi? Jaki negatywny wpływ może mieć na nas klimatyzacja?

Długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może prowadzić do przesuszania spojówek.

Wystawienie skóry na długotrwałe działanie suchego powietrza, może zaburzyć płaszcz hydrolipidowy skóry, a w konsekwencji doprowadzi to do pojawienia się zmian skórnych, wyprysków oraz złuszczenia naskórka.

Przebywanie w intensywnie chłodzonych pomieszczeniach rozleniwia nasz metabolizm.

Gwałtowne zmiany temperatury mogą prowadzić do spadku odporności i szybszego przeziębiania się.

Częste zmiany temperatury powodują bóle głowy oraz zatok, a także powodują infekcje gardła.

Przy nieodpowiedniej konserwacji systemu istnieje ryzyko pojawienia się bakterii Legionelli.

Jak używać klimatyzacji, aby nam nie szkodziła?

Bardzo ważna jest systematyczna wymiana filtrów. Producenci zalecają ich wymianę co około 6 miesięcy jednak lepiej w tym przypadku kierować się zdrowym  rozsądkiem i kontrolować ich stan przynajmniej raz na dwa miesiące. Brudne i niedrożne filtry mogą powodować oblodzenie i wyciek wody a na pewno zmniejszą efektywność klimatyzacji.

Regularne czyszczenie i odgrzybianie. Parowniki są idealnym miejscem do namnażania się mikroorganizmów. W trakcie przeglądów należy sprawdzić, czy nie gromadzi się w żadnym miejscu woda bo nawet najmniejsza jej ilość stanowi doskonałe warunki do rozwoju bakterii.

Odpowiednia prędkość przepływu powietrza. Współczesne jednostki posiadają co najmniej 3 biegi pracy wentylatora oraz możliwość regulacji kierunku przepływu. Maksymalna prędkość przepływu powietrza nie powinna przekraczać 0,2 m/s. W przypadku zwiększenia tej wartości użytkownicy mogą zostać narażeni na zimne przeciągi, które skutkują dolegliwościami od strony głowy i zatok

Odpowiednie dostosowanie temperatury do warunków zewnętrznych. Według ekspertów prawidłowa różnica temperatur powinna wynosić od 5 do 7 °C. Przekraczanie tej wartości może spowodować u osób przebywających w pomieszczeniu przeziębienie a w skrajnym przypadku nawet szok termiczny.

Jak widać nowoczesna i dobrze konserwowana klimatyzacja nie tylko nam służy ale jest także naszym sprzymierzeńcem. Pozwala ona uwolnić się od upału i stworzyć dobrą barierę dla pyłków i alergenów. Przyczyny schorzeń kojarzonych z klimatyzacją są indywidualne i uzależnione od różnych czynników, często nakładających się na siebie dlatego przy ocenie systemu należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Użytkowanie systemu klimatyzacji jest w 100% zależne od nas, więc warto z niego korzystać mądrze.

Nie masz pewności co do wyboru najbardziej odpowiedniego dla siebie urządzenia? Skontaktuj się z Comfo lub po prostu odwiedź nasz Showroom. Na pewno rozwiejemy Twoje wątpliwości

Umów spotkanie