Decydując się na budowę czy też modernizacje budynku, jednym z problemów z którym przyjdzie się nam zmierzyć, jest wybór odpowiedniego źródła ciepła do jego ogrzewania. Decyzje dodatkowo utrudnia różnorodność dostępnych metod, począwszy od kotła na pellet, a na pompie ciepła kończąc! Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl wpisów o przewadze pompy ciepła nad konwencjonalnymi źródłami ciepła. Oczywiści jako firma zajmująca się sprzedażą oraz montażem pomp ciepła, nie jesteśmy najbardziej obiektywnymi komentatorami tego pojedynku, jednak mamy nadzieje ze przytoczone argumenty pozwolą i wam zachwycić się tym niepozornymi i wciąż niedocenionymi urządzeniami.
Kocioł gazowy czy pompa ciepła?
Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł gazowy to bezobsługowe i niskoemisyjne urządzenia zapewniające komfort termiczny swoim użytkownikom. Czym wyróżnia się jednak pompa ciepła na tle kotłów gazowych? Dziś przytoczymy kilka nieoczywistych zalet pomp ciepła!
1. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Neutralność klimatyczna wraz z redukcją emisji dwutlenku węgla są obecnie światowym priorytetem. Zwiększa się również świadomość ekologiczna konsumentów i coraz więcej zgłaszających się do nas klientów świadomie decyduje się na ekologiczne rozwiązania. Wykorzystanie urządzeń przyjaznych środowisku naturalnemu pozwala na łatwe pozyskanie niskoprocentowych kredytów na inwestycję proekologiczną. Zasilanie pompy ciepła energią elektryczną wytwarzaną w naszym kraju ze spalania węgla może i nie należy do najbardziej proekologicznych wyborów. Należy jednak pamiętać, że 80% energii cieplnej wytworzonej z pompy ciepła pochodzi właśnie z odnawialnych źródeł. Przecież woda czy powietrze są darmowe! Udział energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii w naszym kraju systematycznie wzrasta i dąży do całkowitej neutralności klimatycznej. Montaż kotła wykorzystującego żródło energii, jakim jest gaz, uzależnia nas od importowanych przez nasz kraj paliw kopalnych a nasz domowy budżet od cen zagranicznych potentatów. Czy nie lepszym wiec rozwiązaniem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii zlokalizowanych na naszej posesji?
2. Dowolność w wyborze miejsca zamieszkania!
Wybór miejsca zamieszkania uzależniony jest od lokalizacji działki, naszego budżetu oraz dostępności mediów w pobliżu. Mimo rozwijających się sieci instalacyjnych wciąż jedyną najbardziej rozbudowanych pozostaje sieć energetyczna. Działki znajdujące się poza dużymi aglomeracjami mimo niższej ceny nie posiadają podstawowych mediów takich jak kanalizacja czy przyłącze gazowe. Decyzja o wyborze pompy ciepła do ogrzewania naszego budynku poszerza wybór i pozwala na dowolną lokalizację obiektu, przy okazji upraszczając do minimum instalacje urządzenia bez dodatkowych kosztów. Przyłącze gazowe do budynku to nie tylko dodatkowy koszt robót ziemnych, ale także konieczna papierologia potrzebna do jego uzyskania na żółtej i mało estetycznej skrzynce w naszym minimalistyczny płocie kończąc. Postęp technologii produkujących energie ze słońca pozwoli nam w niedalekiej przyszłości, jako producentowi własnej energii elektrycznej, na całkowitą dowolność w wyborze terenu pod inwestycje.
3. Multifunkcyjność!
Poszukując nowoczesnych rozwiązań w ogrzewaniu obiektów zimą, bardzo często zapominamy o konieczności chłodzenia w porze letniej. Z pomocą w kwestii także chłodzenia wspomóc nas mogą pompy ciepła. Większość pomp zapewnia nie tylko ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową, ale również z powodzeniem sprawdza się do chłodzenia pomieszczeń za pomocą klimakonwektorów, wentylacji czy też ogrzewania podłogowego. Duża bezwładność ogrzewania płaszczyznowego pozwala na dłuższe przerwy w pracy urządzenia i wpływa na czas utrzymania się chłodu w budynku.
4. Wartość nieruchomości!
Nowoczesne technologie się sprzedają i tu nie ma się co sprzeciwiać! Wyższością pomp ciepła nad znanymi już wszystkim kotłami gazowymi jest ich innowacyjność. Budynki posiadające nowoczesne rozwiązanie mimo wyższych cen są łakomym kąskiem na rynku nieruchomości. Nowoczesna bryła budynku bez kominów oraz niskie koszty utrzymania połączone z długą żywotnością posiadanych urządzeń są obiecującą inwestycją na przyszłość. Większość osób poszukująca nowego lokum preferuje rozwiązania ekologiczne, które przekładają się na komfort oraz jakość życia w ich najbliższym otoczeniu. Dodatkowo, znacznie łatwiej będzie sprzedać dom na ekologicznym osiedlu niż opalany paliwem kopalnym.
5. Wyprzedzasz wymagania techniczne!
Zaostrzenie wymogów energetycznych dla nowych budynków przekłada się na ciągłe nowelizacje rozporządzeń o warunkach technicznych budynków. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania, możemy przewyższyć panujące standardy i przygotować się na te dopiero nadchodzące. Już teraz na mapie Europy istnieją miejsca, gdzie mamy wymóg korzystania w nowo powstających budynkach z sieci ciepłowniczych lub z urządzeń grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zielona energia to nasza przyszłość i tak jak kiedyś pompy ciepła, fotowoltaikę czy też samochody elektryczne dla większości stanowiły wyszukana fanaberie, tak teraz stają się podstawowym wyposażeniem świadomego człowieka. OZE są przyszłością nie tylko nasza, ale również naszych dzieci i wnuków!