Szkodliwość klimatyzacji?

Czy klimatyzacja szkodzi? Klimatyzacja w domu, w pracy, w samochodzie w ostatnich latach jest już nie tylko środkiem do utrzymaniu komfortowego klimatu. W obecnych czasach klimatyzacja stała się po prostu niezbędna. W swym podstawowym działaniu ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Jednak w procesie chłodzenia w klimatyzatorze odkłada się spora ilość wilgoci, która sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów, natomiast wypływające z jednostki  przesuszone powietrze może negatywnie oddziaływać na nasz naskórek.

Czy klimatyzacja szkodzi? Jaki negatywny wpływ może mieć na nas klimatyzacja?

Długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może prowadzić do przesuszania spojówek.

Wystawienie skóry na długotrwałe działanie suchego powietrza, może zaburzyć płaszcz hydrolipidowy skóry, a w konsekwencji doprowadzi to do pojawienia się zmian skórnych, wyprysków oraz złuszczenia naskórka.

Przebywanie w intensywnie chłodzonych pomieszczeniach rozleniwia nasz metabolizm.

Gwałtowne zmiany temperatury mogą prowadzić do spadku odporności i szybszego przeziębiania się.

Częste zmiany temperatury powodują bóle głowy oraz zatok, a także powodują infekcje gardła.

Przy nieodpowiedniej konserwacji systemu istnieje ryzyko pojawienia się bakterii Legionelli.

Jak używać klimatyzacji, aby nam nie szkodziła?

Bardzo ważna jest systematyczna wymiana filtrów. Producenci zalecają ich wymianę co około 6 miesięcy jednak lepiej w tym przypadku kierować się zdrowym  rozsądkiem i kontrolować ich stan przynajmniej raz na dwa miesiące. Brudne i niedrożne filtry mogą powodować oblodzenie i wyciek wody a na pewno zmniejszą efektywność klimatyzacji.

Regularne czyszczenie i odgrzybianie. Parowniki są idealnym miejscem do namnażania się mikroorganizmów. W trakcie przeglądów należy sprawdzić, czy nie gromadzi się w żadnym miejscu woda bo nawet najmniejsza jej ilość stanowi doskonałe warunki do rozwoju bakterii.

Odpowiednia prędkość przepływu powietrza. Współczesne jednostki posiadają co najmniej 3 biegi pracy wentylatora oraz możliwość regulacji kierunku przepływu. Maksymalna prędkość przepływu powietrza nie powinna przekraczać 0,2 m/s. W przypadku zwiększenia tej wartości użytkownicy mogą zostać narażeni na zimne przeciągi, które skutkują dolegliwościami od strony głowy i zatok

Odpowiednie dostosowanie temperatury do warunków zewnętrznych. Według ekspertów prawidłowa różnica temperatur powinna wynosić od 5 do 7 °C. Przekraczanie tej wartości może spowodować u osób przebywających w pomieszczeniu przeziębienie a w skrajnym przypadku nawet szok termiczny.

Jak widać nowoczesna i dobrze konserwowana klimatyzacja nie tylko nam służy ale jest także naszym sprzymierzeńcem. Pozwala ona uwolnić się od upału i stworzyć dobrą barierę dla pyłków i alergenów. Przyczyny schorzeń kojarzonych z klimatyzacją są indywidualne i uzależnione od różnych czynników, często nakładających się na siebie dlatego przy ocenie systemu należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Użytkowanie systemu klimatyzacji jest w 100% zależne od nas, więc warto z niego korzystać mądrze.

Nie masz pewności co do wyboru najbardziej odpowiedniego dla siebie urządzenia? Skontaktuj się z Comfo lub po prostu odwiedź nasz Showroom. Na pewno rozwiejemy Twoje wątpliwości

Jeśli wybór klimatyzatora jest jeszcze przed wami, to zajrzyjcie na naszego bloga! Przedstawimy wam 5 cech dobrego klimatyzatora!

1. Odpowiednia moc urządzenia

Kluczową cechą odpowiedzialną za efektywne chłodzenie jest odpowiednio dobrana moc urządzenia. Moc urządzenia w przypadku klimatyzacji jest jej najważniejszym parametrem technicznym, decydującym o tym, jak dużą powierzchnię za pomocą danej jednostki będziemy w stanie schłodzić. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1m3 powietrza potrzebujemy 0,050 kW mocy chłodniczej, jednak jest to też uzależnione od stopnia nasłonecznienia czy tez ilości osób przebywających w pomieszczeniu. Jeśli poszukujemy sprzętu wielofunkcyjnego należy zwrócić uwagę czy moc grzewcza urządzenia jest zbliżona do jego mocy chłodniczej.

2. Niski poziom hałasu

Poziom głośności jednostek wewnętrznych jest najczęściej pomijanym przez klientów parametrem. Jeśli jednak decydujemy się na montaż urządzenia w miejscu gdzie na co dzień spędzamy najwięcej czasu, śpimy lub też pracujemy, ważną kwestią jest głośność pracy jednostki wewnętrznej. Wybierając urządzenie warto zapoznać się z danymi umieszczonymi przez producenta w karcie katalogowej. Poziom hałasu generowany przez klimatyzator wyrażany jest w dB i powinna być to wartość jak najniższa.

3. Sterowanie

Instalując klimatyzacje warto wybrać urządzenie z rozbudowanymi możliwościami sterowania jednostką. Urządzenia w standardzie posiadają piloty bezprzewodowe, jednak z doświadczenia życiowego wiemy, że piloty i klucze są to najczęściej szukane przez nas przedmioty. Warto zastanowić się nad urządzeniem z wbudowanym modułem Wi-Fi, który przy użyciu smartfona pozwoli nam sterować klimatyzacją z dowolnego miejsca w domu.

4. Niskie zużycie energii

Najczęściej powtarzanym mitem dotyczącym instalacji klimatyzacji jest jej duże zużycie energii. Szukając urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Najwyższą dostępną klasą dla urządzeń najbardziej efektywnych jest klasa A+++ . Im wyższa klasa sprawności tym mniej energii zużyje urządzenie. Klimatyzatory posiadające tryb ekonomiczny potrafią ograniczyć zużycie energii nawet o 60 %.

5. Funkcje dodatkowe

Dobry klimatyzator powinien być urządzeniem uniwersalnym posiadającym dodatkowe funkcje wpływające na wygodę użytkowników. Nowoczesne jednostki mogą pełnić funkcje nie tylko chłodzące i grzewcze ale potrafią zastąpić urządzenia takie jak osuszacze i nawilżacze powietrza. Najpopularniejszymi a zarazem najbardziej przydatnymi funkcjami są np. timer pozwalający zaprogramować prace urządzenia, czy też tryb automatyczny, który monitoruje pomieszczenie i dostosowuje ustawienia do warunków w nim panujących biorąc pod uwagę miedzy innymi ilość osób znajdujących się w pomieszczeniu jak również w których miejscach one przebywają tak aby dostosować kierunek strumienia schłodzonego powietrza.

Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, nastawieni jesteśmy na świeże powietrze, jego stałą cyrkulacje oraz korzystny odzysk ciepła. A co jeśli możemy dodać do tego chłodzenie?

Producenci rekuperatorów po spełnieniu podstawowych wymagań postanowili pójść krok naprzód i tak o to powstała jednostka chłodząca. Zehnder ComfoCool to jednostka chłodząca dedykowana do rekuperatora, która pozwoli nam cieszyć się zaletami systemu nawet w słoneczne dni.

Czego potrzebujemy do montażu?

Pierwszym i najważniejszym krokiem aby stania się szczęśliwym posiadaczem jednostki chłodzącej, jest decyzja o zakupie rekuperatora. Należy zapytać sprzedawcę, czy istnieje możliwość rozbudowy instalacji i jakie wymagania musimy spełnić, by w przyszłości bezproblemowo rozbudować nasz system o dodatkowe elementy. W przypadku jednostki Zehnder ComfoCool, która przeznaczona jest do współpracy z rekuperatorem Zehnder ComfoAir Q600, czyli największą jednostką przeznaczoną dla użytkowników domowych z tej marki, sytuacja jest bardzo prosta ponieważ Zehnder Comfo Cool współpracuje tylko z jednostką o tym wydatku. W przypadku jednostek o mniejszym wydatku, koniecznością będzie przewymiarowany dobór rekuperatora.

Jak działa Zehnder ComfoCool?

Jednostka chłodząca działa na takiej samej zasadzie jak dostępne na rynku klimatyzatory. Z tą różnicą, że klimatyzator chłodzi powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, a jednostka schładza świeże powietrze napływające do budynku.

Czy jednostka chłodzi?

Jednostka chłodząca Zehnder Comfo Cool jest w stanie schłodzić powietrze średnio o 10 stopni. Musimy jednak pamiętać, że na końcową temperaturę w budynku w przypadku chłodzenia z wentylacji mają również wpływ inne czynniki. Takie jak usytuowanie budynku, możliwość zacienienia okien czy też umiejscowienie czerpni.

Zalety Zehnder ComfoCool

  • możliwość chłodzenia wszystkich wentylowanych pomieszczeń,
  • regulacja wilgotności w pomieszczeniu,
  • jedna instalacja do chłodzenia i wentylacji,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych jednostek,
  • automatyczne uruchomienie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż zadana temperatura komfortu,
  • niskie zużycie prądu.

Wady Zehnder ComfoCool

  • dłuższy, niż w przypadku klimatyzacji, czas schłodzenia pomieszczeń
  • mniejsza moc chłodzenia
  • brak możliwości bezpośredniej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach

Klimatyzacja czy jednostka chłodząca ?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od naszych oczekiwań co do komfortu termicznego w budynku. Należy pamiętać, iż moc jednostki chłodzącej rozkłada się na całą powierzchnię budynku. Natomiast w przypadku klimatyzatora moc rozchodzi się na pomieszczenie, w którym się znajduje. Jednostka chłodząca przy stałej, skrajnie wysokiej, temperaturze dobowej może nie być wystarczającą aby schłodzić cały obiekt. Niższe temperatury można osiągnąć przy zastosowaniu klimatyzacji. Natomiast jest to rozwiązanie kompleksowe i energooszczędne, które zapewnia stały dostęp świeżego powietrza.

Odwiedź nasz ShowRoom i przekonaj się jak sprawdza się to u nas.

Umów spotkanie