Skutki braku wentylacji

Skutki braku wentylacji. Zawroty i ból głowy? Objawy przemęczenia? Czy wiesz, że mogą to być objawy spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji? 

Syndrom Chorego Budynku – (sickbuildingsyndrome)jest to zbiór dolegliwości występujących w określonym miejscu np. budynku związane głównie z dostarczaniem zbyt małej ilości świeżego powietrza do pomieszczeń oraz jego złej jakości. Do głównych objawów syndromu chorego budynku należą:
– podrażnienie oczu,
– podrażnienie gardła oraz krtani,
– sucha i podrażniona skóra,
– zawroty głowy,
– nudności,
– przemęczenie.

Długotrwałe utrzymywanie się objawów syndromu chorego budynku mogą powodować problemy zdrowotne takie jak alergia czy astma. 

Syndrom chorego budynku w ostatnim czasie stał się sporym problemem nowoczesnych, dobrze zaizolowanych, szczelnych budynków. Podstawowym problemem jest jakość powietrza we wnętrzach. Na jakość powietrza może mieć wpływ obecność zanieczyszczeń biologicznych takich jak bakterie, pleśń, czy pyłki roślinne. Niekontrolowany napływ niefiltrowanego powietrza powoduje też, przedostanie się do pomieszczeń zanieczyszczeń chemicznych. Szkodliwe działanie zanieczyszczeń pogłębia niedostateczna wentylacja, która nie usuwa ich na zewnątrz. Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej mamy 100% kontrolę nad ilością przepływającego powietrza w naszym budynku oraz jego jakością co pozwoli ochronić nas przed przykrymi dolegliwościami związanymi z niedostateczna wentylacja pomieszczeń.  

kiedy zdecydować się na rekuperacje zielona góra blog

Kiedy powinniśmy zdecydować się na rekuperację?

Odpowiedz na to pytanie, może być tylko jedna – Jak najwcześniej! W najlepszej sytuacji jesteśmy w momencie, kiedy nasz projekt znajduje się jeszcze na desce kreślarskiej. Podjęcie decyzji o montażu rekuperacji na etapie projektu pozwala na pełną dowolność w prowadzeniu kanałów oraz umiejscowienia anemostatów. W przypadku stropów prefabrykowanych mamy możliwość zamówienia już z gotowymi przepustami, a w tych wykonywanych monolitycznie możemy sami je przygotować.

Rekuperacja – obniżanie kosztów

Na tym etapie warto też podjąć decyzje o sparowaniu naszej instalacji wentylacji mechanicznej z instalacją gruntowego wymiennika ciepła – da nam to możliwość wykonania potrzebnych przepustów przez ławy fundamentowe. Wczesne podjęcia decyzji pozwoli na wprowadzenie koniecznych zmian w projekcie, jeśli połączymy nasz system rekuperacji z ogrzewaniem domu pompą ciepła, możemy całkowicie zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych oraz spalinowych, których koszty wykonania, oraz obróbki sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku braku miejsca na poprowadzenie kanałów mamy jeszcze możliwość podniesienia ścianek kolankowych lub przesuniecie ścianek, tak by nie wykonywać specjalnej zabudowy.

Rekuperacja a stan surowy budynku

Co w przypadku kiedy mamy już stan surowy? Tu musimy się liczyć z tym, że pieniądze wydane na budowę kominów wentylacyjnych zostały wyrzucone w błoto. Jednak pozostawia nam to jeszcze dość sporą swobodę w planowaniu instalacji. Różnorodność wśród kształtów kanałów dostępnych na rynku pozwala na dopasowanie ich do zastanych warunków architektonicznych. Jedynym problematycznym momentem w montażu systemu wentylacji mechanicznej jest kiedy budynek jest już wykończony. W takim przypadku musimy liczyć się z gruntownym remontem lub koniecznością wykonania miejscowej zabudowy kanałów.

Umów spotkanie